sobota, 12 marca 2016

8. Kamienice przy rynku

 Kamienica (ul. Puławska 2)


Fot. [z]:  Bagińscy Ewa i Włodzimierz, Piaseczno, zabytki architektoniczne, Urząd Miasta i Gminy Piaseczno 2006


Obecna murowana kamienica została wybudowana ok. 1910 r. Jest to jednopiętrowy budynek z mieszkalnym poddaszem. Szczyt kamienicy zwieńczony jest dwiema małymi wazami oraz parą ślepych okien. Na piętrze umiejscowione są trzy żeliwne balkony z balustradami o ornamentach roślinnych.
Na parterze znajdują się sklepy. W narożnym lokalu dziś mieści się biuro rachunkowe.
Kiedyś znajdowała się tu piwiarnia Jana Strekiera. Po wojnie w lokalu od ul. Puławskiej mieszał i pracował szewc Wawrzyniec Słowik. Starsi mieszkańcy Piaseczna pamiętają zapewne fryzjera Kazimierza Piątkiewicza czy warsztat pana Władysława Sikorskiego, który potrafił usunąć każdą usterkę w rowerze. Przez pewien czas w budynku działał również sklep spożywczy.


 Kamienica (ul. Warszawska 1)


Północna pierzeja rynku, 1927 r.
Fot. zbiory Muzeum Regionalnego w Piasecznie


Przechodzimy dalej wzdłuż rynku do kamienicy na ul. Warszawskiej 1.
Przed drugą wojną światową znajdował się tu sklep i cukiernia Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Chyliczkach. Budynek uległ zniszczeniu we wrześniu 1939 r. i długo nie został odbudowany. Dopiero w 1974 r. Spółdzielnia Rzemieślnicza w Piasecznie rozpoczęła na opustoszałym placu budowę pawilonu usługowo-handlowego projektu S.B. Sekuły.


 Kamienica (ul. Warszawska 2)

Po drugiej stronie ulicy w I połowie XIX wieku funkcjonowała stacja pocztowa na trasie poczty konnej lubelskiej. Pracowało tu czterech urzędników pocztowych, zaś w stajni na zaprzęgnięcie w dyliżansach oczekiwało szesnaście koni. 


Kamienica (Plac Piłsudskiego 3)

Tuż obok w malutkim murowanym domu przez wiele lat po II wojnie światowej pan Celestyn Pawłowski prowadził swój zakład zegarmistrzowski. W tym budynku mieścił się również piaseczyński oddział PTTK.


Plac Piłsudskiego obecnie
Fot. [z]: http://jozefoslaw24.pl


 Kamienica (Plac Piłsudskiego 4)

W następnym budynku – istniejącym już na planach miasta z 1825 r. –  przed II wojną światową mieścił się sklep z wyrobami metalowymi oraz zakład ślusarski. W 1940 r. sprzedawano tu rowery i radioodbiorniki. Po wojnie  znajdował się tu sklep z artykułami malarskimi (pana Feliksa Duszy, ojca pana Jerzego, znanego regionalisty piaseczyńskiego), sklep spożywczy oraz zakład pogrzebowy (pana Stanisława Paliwody).

Źródła:
·         Bagieńscy Ewa i Włodzimierz, Rynek w Piasecznie, Urząd Miasta i Gminy Piaseczno 2009

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz