wtorek, 23 lutego 2016

2. Kościół parafialny pw. Świętej Anny (Plac Piłsudskiego 10) – część II



Na szczególną uwagę zwiedzających zasługuje również mur otaczający kościół św. Anny w Piasecznie. Wbudowane zostały tam bowiem tablice epitafijne przeniesione z wnętrza kościoła oraz tablice poległych i zamordowanych mieszkańców Piaseczna podczas II wojny światowej. Tablice epitafijne są poświęcone osobom zasłużonym dla miasta i parafii.


Pierwsza z tablic pochodzi z 1857 r. Jest to epitafium z herbem Nałęcz Kazimierza Małachowskiego, radcy dworu, kawalera kilku orderów i znaków honorowych, dziedzica dóbr Chyliczki. Jego grób na cmentarzu parafialnym wyróżnia się wysokim, żeliwnym postumentem.


1.     Tablica Kazimierza Małachowskiego
Fot. Stanisław Hofman

Kolejna w ciągu tablic poświęcona jest ks. prałatowi Kazimierzowi Siwakowi, kapelanowi Jego Świętobliwości, dziekanowi piaseczyńskiemu, kapelanowi w czasie kampanii wrześniowej, odznaczonemu Krzyżem Walecznych i Krzyżem AK, proboszczowi w latach 1959-1979. W zwieńczeniu epitafium szlachecki herb Jelita.


2.     Tablica Kazimierza Siwaka
Fot. Stanisław Hofman

Następna tablica przypomina postać ks. Feliksa Matulewicza, który objął probostwo piaseczyńskie po aresztowaniu ks. Ludwika Czajewicza w 1863 r. i sprawował je przez 40 lat. Był kanonikiem kolegiaty łowickiej. Zmarł w 1902 r. Został pochowany przy głównej alei cmentarza. Jest to jedyne epitafium ze zdjęciem na porcelanie.


3.     Tablica Feliksa Matulewicza
Fot. Stanisław Hofman

W sąsiedztwie są dwa epitafia, upamiętniające Markowskich, ojca i syna. Mieczysław Markowski, ostatni przed wojną burmistrz Piaseczna, właściciel apteki, prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz Straży Ogniowej, został rozstrzelany w Palmirach 21 czerwca 1940 r. i tam pochowany. Antoni Markowski, magister farmacji, naczelnik Straży Ogniowej, porucznik rezerwy, został zamordowany w Katyniu, w 1940 r.


4.     Tablica Makowskich
         Fot. Stanisław Hofman

Następną tablicę epitafijną ufundowało społeczeństwo Piaseczna ku czci 20 żołnierzy i 8 mieszkańców miasta zabitych podczas walk we wrześniu 1939 r. Żołnierze zostali rozstrzelani tuż za murem. Ostatniego błogosławieństwa ofiarom rzezi udzielał z ukrycia ówczesny proboszcz piaseczyński, ks. Leopold Jarosz.
 Kolejna tablica z herbem Poraj upamiętnia osobę Bartłomieja Biernackiego, burmistrza Piaseczna w latach 1843-1854, zmarłego w 1856 r.



5.     Tablica Bartłomieja Biernackiego
Fot. Stanisław Hofman

Mieszkańców Piaseczna zamordowanych w Katyniu i Miednoje upamiętnia tablica z 2003 r. (na tablicy błędnie umieszczono nazwy Starobielska i Ostaszkowa).


6.     Tablica zamordowanych w 1940 r.
Fot. Stanisław Hofman

Następnie widzimy epitafium poświęcone ks. Kanonikowi Stanisławowi Matysiakowi, który był proboszczem tutejszej parafii w latach 1987-1997.

7.     Tablica Stanisława Matysiaka
Fot. Stanisław Hofman


Źródła:
·         Bagieńscy Ewa i Włodzimierz, Rynek w Piasecznie, Urząd Miasta i Gminy Piaseczno 2009
·         Bagieńscy Ewa i Włodzimierz, Piaseczno, zabytki architektoniczne, Urząd Miasta i Gminy Piaseczno 2006

·         Strona internetowa parafii pw. Świętej Anny w Piasecznie (http://www.sw-anna.pl)

ciąg dalszy nastąpi...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz