piątek, 3 czerwca 2016

10. Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Chyliczkach cz.II

Starannie zadbano również o zagospodarowanie otoczenia szkoły. Znajdowały się tu ogrody: spacerowe, owocowe oraz warzywne. Przez środek ogrodu spacerowego przechodziła aleja lipowa krzyżująca się z drugą ścieżką wysadzaną orzechami włoskimi. Uczennice przez cały rok mogły także korzystać ze stawu – w lecie pływać łódką, zimą zaś jeździć na łyżwach.

Park w Chyliczkach
Fot. zbiory Jerzego Duszy

  Przed I wojną światową, aby zostać uczennicą szkoły, trzeba było posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej lub wykształcenie domowe w zakresie co najmniej 6 klas. Kolejnymi warunkami, które musiały spełniać panienki, było ukończenie 18 roku życia oraz wniesienie czesnego za utrzymanie oraz naukę w wysokości 600 rubli wraz z kosztowną, ściśle określoną wyprawką. Edukacja w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego trwała wówczas ok. 2,5 do 3 lat.
Po śmierci hrabiny (6 stycznia 1920 roku) szkoła stała się własnością Towarzystwa Oświatowego im. Cecylii Plater-Zyberkówny.
Na przełomie lat 20. i 30. przy budynku wybudowano szklarnię oraz pawilon gospodarczy, w którym mieściły się następujące pracownie: drobiarska (zwana wtedy kurniczą), hodowlana, ogrodnicza oraz składzik ogrodniczy.

Szklarnia
Fot. zbiory Jacka Mrówczyńskiego


Szkoła brała udział w licznych wystawach rolniczych (głównie w prezentacji drobiu). Towarzystwo prowadziło również spółdzielczy sklepik szkolny oraz cukiernię w kamienicy przy rynku (budynek został zburzony we wrześniu 1939 roku). Panny pomagały także najuboższym m.in. wydając obiady biednym.
Należy wspomnieć, iż absolwentki szkoły Cecylii Plater-Zyberkówny miały ogromne wzięcie na rynku matrymonialnym! Panna z umiejętnościami nabytymi podczas nauki w szkole hrabiny potrafiła bowiem samodzielnie poprowadzić zarówno gospodarstwo domowe jak i rolne. Fakt ten sprawiał, iż w oczach kawalerów były one idealnymi kandydatkami na żony.
Po II wojnie światowej Liceum Gospodarstwa Wiejskiego w Chyliczkach było szkołą trzyletnią. Program nauczania obejmował wszystkie działy gospodarstwa wiejskiego oraz domowego. Dyplom placówki upoważniał absolwentki do pracy jako instruktorki czy nauczycielki w szkołach rolniczych oraz umożliwiał kontynuację nauki na uczelniach wyższych. W 1948 roku szkołę hrabiny upaństwowiono. Obecnie w pałacu znajduje się siedziba Katolickiego Liceum i Gimnazjum im. Cecylii Plater-Zyberkówny, które są prowadzone przez Towarzystwo Oświatowe im. hrabiny w Warszawie.

Katolickie gimnazjum i liceum im. Cecylii Plater-Zyberkówny obecnie
Fot. Stanisław Hofman


Źródła:
·  Grela Joanna, Chyliczki – szkoła dla panien, „Przegląd Piaseczyński”, nr 44 (2), 19 listopad 2014 rok
· Grela Joanna, Cecylia Plater-Zyberkówna, „Przegląd Piaseczyński”, nr 39 (2), 15 październik 2014 rok
· Bagieńscy Ewa i Włodzimierz, Chyliczki dworskie, Urząd Miasta i Gminy Piaseczno 2014 
· Bagieńscy Ewa i Włodzimierz, Piaseczno zabytki architektury, Urząd Miasta i Gminy Piaseczno 2006
· Nasze Chyliczki 1891-1991, Stowarzyszenie Wychowanek Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Chyliczkach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz